A kínálat is hatalmas, de az olcsó fapótló alapanyagok miatt kevesen választanak tömörfa bútorokat.

A tömörfa megmunkálása szakértelmet, gyakorlatot és hosszabb időt is igényel. De megéri beruházni rá, illetve vásárláskor figyelni arra, mit veszünk meg!

Nem minden igazi fa, ami annak látszik. A bútorlapból készült, igencsak elterjedt bútorok általában alacsonyabb minőséget képviselnek, mint a tömörfa bútorok. Olcsóbbak, de kevésbé tartósak de, mint már említettük ezekből gyors módszerrel, az aktuális trendeknek megfelelő designbútorok készülhetnek. Nagy hátrányuk akár a környezetterhelés is lehet, hiszen a bútorlapok különböző falapokból, reszelékekből tevődnek össze, amit többféle fatípus, ragasztó és vegyi anyagok alkothatnak. Az így előállított lapot esztétikai és biztonsági okból műanyaggal, papírlappal vagy furnérral borítják. Ez hatalmas variációkra ad lehetőséget, de sérüléskor általában nehezen javítható. Ezzel együtt az is igaz, hogy a környezetvédők a tömörfa felhasználás ellen vannak, pedig ezek a bútorok akár több generációt is kiszolgálhatnak.

Ha mégis a bútorlap mellett döntenénk, legyünk tájékozottak

Egy laikus számára rizikós a bútorvásárlás, hiszen nincs mindenki számára érthető jelölés, ami megmutatná, mi, mit jelent és milyen szempontokat tartsunk szem előtt.

Natúr forgácslap: Elsősorban puhafaforgácsból, fahulladékból készül, amit kötőanyag és hő segítségével préselnek össze. Kifejezetten olcsó, illetve a felhasznált faanyag jellegétől függően különböző minőségű alapanyagok állíthatók elő belőle. Mérsékelten vízálló és a mesterséges faanyagok közül talán ez a legkevésbé esztétikus. Gyakran papír, furnér és/vagy műanyagbevonattal laminálják, ez az úgynevezett laminált bútorlap.

MDF-lap: A közepes tömörségű farostlemez olcsó, kifejezetten trendi alapanyag. Rengeteg változata van és könnyen alakítható, illetve jó a hő- és páraálló képessége. Ezért konyhabútorok, szekrények, polcok is készülnek belőle. Általában műanyag- vagy furnérborítással kerül forgalomba. Mivel porszerű fareszelék tömörítésével készül, ezért könnyen vájható és festhető a felülete. Viszont a vízbehatást rosszul tűri és a karcolások, felületi sérülések sem távolíthatók el róla.

HDF-lap: Az MDF-lap nagy testvére, ami egy nagy tömörségű farostlemez. Hasonló módon készül, mint az MDF, de a nagyobb tömörséget eltérő préselési technikával érik el. Így a nagyobb fizikai terhelésű bútorok (például polcok) készítésekor lehet előnyös. Kültéren alkalmazni önmagában nem ajánlott, mert az MDF-hez hasonlóan kedvezőtlenül reagál a környezeti hatásokra.

OSB-lap: A speciális ragasztással készült háromrétegű faforgácslap. A forgácsot a két külső rétegben, hosszanti irányban, a középső rétegben ezekre merőlegesen helyezik el. Szilárdsága megegyezik, súlya viszont nehezebb a rétegelt lemezénél, mégis olcsóbb nála. Jól bírja a nedves környezetet és a teherbírása is remek.

Furnérlemez: Furnér az a falap, amelyet hasítással vagy hámozással állítanak elő. Vastagságuk 0,2-8 mm közötti. Felhasználás szerint három változatuk van. A színfurnért külső és belső felületek borítására használják nemes fákkal való díszítő hatás elérésére. A vakfurnér a színfurnér alá kerül alapozóként. Rostiránya (száliránya) a színfurnérra merőleges, feladata a bútorlap szerkezeti erősítése, a vetemedés gátlása, általában értéktelenebb, kevésbé szép rajzú furnér. A műszaki furnér egy ragasztással előállított rétegelt fagyártmány alapanyaga. A vágási mód szerint is tehetünk különbséget. Fűrészelt furnér (antik bútorokhoz), hasított furnér, hámozott furnér.

A furnérlemez az MDF-lap és a tömörfa közötti átmenetet jelenti. Esetében egy vékony, sokszor akár csak 1 mm vastagságú tömörfa lapot vágnak, majd ezt az MDF bútorlapra ragasztják. Így a külső borítás, a tömörfa látszatát kelti, viszont a belseje bútorlap, amitől nem lesz súlyos a termék. Jóval olcsóbb is (kivéve a mahagóni furnérlemez) a tömörfából készült bútoroknál, mégis természetesebb hatást kelt. Főleg intarziakészítés, és bútorkészítés során használják. Legtöbbször dizájner bútorok alapanyagaként találkozhatunk vele. Ettől függetlenül nem ajánlott fény- és közvetlen nedvességhatásnak kitenni.

Rétegelt lemez: A rétegelt lemez elforgatott szálirányú, speciális eljárással ragasztott furnérlemezekből épül fel és számos variációban létezik. Vastagsága a 3-5 mm-től a 35-40 mm-ig is terjedhet. Szekrények, robusztus asztalok elkészítésére alkalmas, de akár egy csónak alapanyagául is szolgálhat. Klasszisokkal nagyobb a teherbírása, mint az azonos vastagságú tömörfa felületeknek. Ez a legerősebb fából készült alapanyag, ami az 1950-es években volt különösen divat.

Újrahasznosított fa: Általában lebontott épületek famaradékából, így gerendákból, tartóoszlopokból, esetleg padlókból készülnek, általában a környezettudatosság jegyében. De a kérdés sokszor felmerül hol volt és milyen hatások érték a felhasznált faanyagot. Az újrahasznosított fabútorok drágábbak, mint az azonos fából készült társaik. Nemcsak az egyediséget, de a patinát és a megformáláshoz szükséges szaktudást is meg kell fizetni. A bohém és indusztriális stílusú lakás gyöngyszeme lehet az ilyen bútor.

Mindezek fényében miért válasszuk mégis a tömör fa bútort?

A tömörfa bútorlapokat olyan farészek összeragasztásával alakítják ki, melyek kiegyenlítik egymás deformációját, ezáltal megtartják eredeti formájukat. A jól kezelt tömörfa tartós anyag és a valódi faanyagból készült berendezési tárgyak csodaszépek, egyediek. Különleges és naturális hangulatot biztosítanak és sokféle stílusban lehetőséget adnak egy-egy enteriőr kialakítására. A tömörfa többek szerint előkelőséget sugároz és dekorálás nélkül, önmagában is jól mutat. A fafajta megválasztása pedig más-más hangulatot adhat az enteriőrnek!

A bútorlap és a tömörfa használata napjainkban

A természetessége és a jól megválasztott fafajta időtállósága, nemcsak környezettudatos választás, hanem az egészség támogatása is, hiszen készítésük során is érvényesül a környezettudatosság. Általában semmilyen mesterséges anyagot nem használnak a készítéskor. Még a felületkezelésnél is a vizes bázisú pácok az elterjedtek. A speciális olajozási-, lakkozási eljárások miatt nem szívja magába a szennyeződéseket, cserébe viszont fontos a rendszeres ápolás és felületkezelés.

A minőségi tömörfa bútorok nem jelentik azt, hogy nélkülözni kell a modern dizájnt. Mi lécbetétes furnérozott korpuszt, tömörfa ajtókat és frontokat használunk bútoraink esetében. A régi stílusú bútordarabok is különleges hatást nyújthatnak egy modern térben, minőségi kivitelezésűek, amely segítségünkkel sokféle stílushoz illeszthető.

Szolgáltatásaink közé tartozik a belsőépítészeti, lakberendezési tanácsadás és tervezés, illetve bútortervek elkészítése 3D-ben is.